Drenaż rozsączający w przydomowych oczyszczalniach – jak działa drenaż rozsączający ?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, które wypierają tradycyjne szamba, a nawet szamba ekologiczne. Mieszkańcy obszarów niepodłączonych do kanalizacji wybierają je ze względu na niższe koszty eksploatacji i niemal bezobsługowe użytkowanie. Decydując się na oczyszczalnię, do wyboru mamy kilka rodzajów. Najczęściej budowane są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Jak działa taka oczyszczalnia i o czym trzeba wiedzieć przed jej montażem?

Wykorzystujemy dwa procesy oczyszczania: beztlenowy oraz tlenowy. Beztlenowy proces zachodzi w zbiorniku, gdzie ścieki zostają podczyszczone w 65%. Oddzielone zostają tłuszcze, elementy stałe zanieczyszczeń, substancje mineralne oraz produkty fermentacji. Następnie wstępnie oczyszczona ciecz transportowana jest do drenażu rozsączającego, który odpowiedzialny jest za równomierne jej rozprowadzenie w glebie.
 
Drenaż rozsączający to nic innego jest układ rur z odpowiednio przeprowadzonymi perforacjami, dzięki którym ciecz odprowadzana jest do gleby. To właśnie w glebie dochodzi do ostatecznego tlenowego oczyszczania ścieków. Aby jednak proces ten przebiegał bez zakłóceń, drenaż rozsączający musi być odpowiednio długi. Ponadto wybudowany musi być w glebie o odpowiedniej przepuszczalności – w gruncie piaszczystym lub gliniano-piaszczystym. Ponadto muszą zostać zachowane wskazane w przepisach odległości od studni głębinowej, domu, granicy działki czy studni.
 
Aby móc wybudować drenaż rozsączający muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, zarówno względem wielkości działki, jak warunków geologicznych. Alternatywą dla systemu drenażowego jest biologiczna lub biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ze studnią chłonną, które można wybudować na mniejszej działce lub na gruncie o słabej przepuszczalności.
 
Zapraszamy do kontaktu.
531 731 112
Masz pytania, wątpliwości?
Dzwoń!!! Jesteśmy dla Ciebie 😊